Zastanawiałeś się kiedyś, jakie są różnice między implantem a protezą stomatologiczną? Choć oba rozwiązania służą do odbudowy utraconych zębów, mają zupełnie inne cechy oraz zastosowania. Wyjaśniamy te różnice poniżej – zachęcamy do sprawdzenia, dlaczego nie należy mylić tych pojąć. Dzięki krótkiemu poradnikowi poznasz znaczenie pojęć implantu oraz protezy stomatologicznej.
Implant stomatologiczny to rodzaj sztucznego korzenia zęba, który jest chirurgicznie wszczepiany w kość szczęki lub żuchwy. Implanty są wykonane z materiałów dobrze tolerowanych przez organizm. Głównym celem ich zastosowania jest osiągnięcie stabilnej i długotrwałej odbudowy utraconego zęba.
Implantacja przeprowadzana jest w kilku etapach. Pierwszym krokiem jest umieszczenie implantu w kości, który następnie musi się z nią zrastać przez kilka miesięcy. Po zakończeniu tego procesu stomatolog dokręca na implant element łączący go z koroną protetyczną. Na koniec umieszcza się koronę, która ostatecznie pełni funkcję zęba oraz zapewnia odpowiedni wygląd.
Główne zalety implantów stomatologicznych to trwałość i stabilność. Zapewniają one również podobieństwo do naturalnych zębów zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcji. Nie obciążają sąsiednich zębów, co wpływa korzystnie na zdrowie jamy ustnej i może zapobiec dalszym problemom ze zgryzem.
Z kolei proteza stomatologiczna jest wyjmowanym uzupełnieniem protetycznym, które ma na celu zastąpienie brakujących zębów oraz ich funkcji. Protezy są wykonane z potrzeby uzupełnienia brakujących zębów różnymi materiałami. Wyróżnia się ich kilka rodzajów, np. całkowite, częściowe czy szkieletowe.
Zaletami protez stomatologicznych jest ich dostępność oraz relatywnie niższy koszt w porównaniu z implantami. Protezy mogą być również pomocne w sytuacjach, gdy nie można zastosować implantów ze względów medycznych lub anatomicznych.